wojciech

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz skorzystać z formularza, który znajduje się poniżej. Skrzynka jest sprawdzana na bieżąco, kilkanaście razy dziennie. Możesz także skontaktować się z nami bezpośrednio.

Zapraszamy do naszego salonu pokazowego w miejscowości Kaława, w samym sercu woj. lubuskiego. Nasza firma znajduje się w przepięknej okolicy pełnej lasów i jezior. W odległości 1 km od firmy można zwiedzić jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego, jak i całej zachodniej Polski – Międzyrzecki Rejon Umocniony (druga po Linii Maginota największa w Europie Fortyfikacja Wojenna)

Kaława jest to wieś o metryce średniowiecznej Nazwa wsi ma charakter topograficzny i pochodzi od wyrazu słowiańskiego „kał” – błoto. Historyczna nazwa miejscowości występująca w przekazach źródłowych w różnych latach to: KALOW – 1307, KALO – 1412, KALEWI – 1443, CALAWA – 1508, CALAUA 1510, KALAWA – 1528, CALIAWA – 1663, KALAW – od 1710, KALAU – niemiecka nazwa.

W XV wieku Kaława była już dużą i zamożną wioską. Obejmowała obszar 1500 ha i leżała w granicach starostwa międzyrzeckiego. W 1460 r. król Kazimierz Jagiellończyk ustalił dla Kaławy wymiar podatków i świadczeń na rzecz zamku w Międzyrzeczu.

Teren wioski i okolica leży na pokładach gliny, które sięgają kilka metrów w głąb ziemi. W latach 1870 – 1910 powstało w okolicy kilka cegielni, które dostarczały cegieł i dachówki na gruntową przebudowę budynków w wiosce. Obecnie istniejące budynki pochodzą z tamtych czasów i liczą dziś 100 do 130 lat. Obok cegielni wioska w XIX wieku posiadała piec do wypalania wapna. Surowiec pozyskiwano z kopalni w Szumiącej.