Montaż

Na tej podstronie znajdziesz informacje na temat montażu  płytek ściennych i podłogowych

Po dokonaniu zakupu masz również pewność, że Ty lub fachowiec wykonujący usługę otrzyma od nas profesjonalną pomoc na każdym etapie montażu.

Montaż Podłogi

Mieszadło, kielnia, paca zębata np. 10 x 10,paca z miękką gumą, paca z gąbką, wiadro z rolkami.
Płytki podłogowe typu terakota, płytki z cegły KAMSTAR należy przyklejać do wylewki betonowej
(zalecamy zagruntowanie wylewki betonowej) za pomocą normalnego grubowarstwowego kleju do płytek. W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego należy użyć odpowiedniego kleju – elastycznego (np. Sopro SF 450).

Płytki kwadratowekwadra

Płytki prostokątneuklad-1

Polecany układ dla danej płytki znajdziesz w stronie produktu – zakładka Montaż.

Terakota i płytki z cegły należy kłaść na grubą warstwę kleju (ok. 10 mm) tak, aby pod płytkami nie występowała pustka powietrzna. Zalecamy na powierzchnie klejoną nałożyć grzebień z kleju oraz z osobna nakładać klej na każdy kafel – metoda kombinowana klejenia. W taki sposób można wypoziomować wszystkie nierówności i różnice grubości kafli. Należy pamiętać, że materiał ma ponad sto lat i nie jest idealnie równy ze względu na technologię wytwarzania w ówczesnych czasach (płytki ręcznie formowane).
Przygotowanie powierzchni do impregnacji


Po związaniu kleju należy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń oraz odczekać do jej całkowitego wyschnięcia (w przypadku mycia na mokro – polecamy mop z mikrofibry, który idealnie przemyje, a nie zamoczy mocno podłoża). W przypadku zabrudzenia kafli klejem można użyć papieru ściernego.

Impregnacja


Powierzchnia wolna od zabrudzeń oraz sucha musi być zabezpieczona impregnatem ProtectGuard WL Semi Gloss (poł-połysk) lub Flat finish (mat) . W przypadku chęci fugowania na mokro, jak płytki szkliwione, zalecamy nałożyć jedną warstwę impregnatu przed fugowaniem (Impregnat ProtectGuard WL można rozcieńczyć z wodą stosując 1 część wody na 4 części impregnatu). Impregnat nakładać za pomącą pędzla do maksymalnego nasycenia powierzchni (nadmiar produktu rozprowadzić po powierzchni). Stosować w temperaturze powyżej 10-30 stopni C. SUSZYĆ MIN. : 24 H PRZD FUGOWANIEM. W przypadku powierzchni poziomych zewnętrznych polecamy stosować nierozcieńczony ProtectGuard WF.

Fugowanie (metoda na mokro – rekomendowana)


Minimalna szerokość spoiny 5 mm do 20 mm. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozlewamy ją na zaimpregnowaną powierzchnię (1 warstwa impregnatu pozostawiona do wyschnięcia przez minimum 24 godziny). Następnie równomiernie rozprowadzamy zaprawę/fugę. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie pacy z gumą (do fugowania płytek ceramicznych). Po równomiernym rozprowadzeniu fugi, gdy zacznie ona lekko przesychać (2-3 min), stosując pacę z gąbką, zaczynać zmywać, często płucząc gąbkę czystą wodą. Po pływie 5-8 godzin od fugowania polecamy przemyć kafle roztworem wody z octem w proporcji 50/50 lub zmywaczem do wykwitów – Guard Remover® Eco Efflorescence & cement. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny). Następnie na suchą i czystą powierzchnię nakładamy dwie warstwy nierozcieńczonego impregnatu w odstępie 20 min. W ten sposób uzyskamy również optymalne zabezpieczenie fugi. Należy pamiętać, że zużycie impregnatu przy nakładaniu kolejnych warstw w znacznym stopniu się zmniejsza.

Fugowanie (metoda pół-sucha)


Minimalna szerokość spoiny 8 mm do 20 mm. Konsystencja fugi powinna przypominać wilgotną ziemię. Po dokładnym wymieszaniu fugi, rozsypujemy ją na zaimpregnowane płytki (1 warstwa impregnatu – 24 godziny od aplikacji). Za pomocą fugówki wduszamy fugę pomiędzy szczeliny. Ważne, by pamiętać zrosić fugę wodą (między 5 – 10 minut od zatarcia fugi), by mogła się odpowiednio utwardzić. Czynność polecamy powtórzyć w miarę możliwości klika razy. Pozostawić fugę do całkowitego wyschnięcia (min. 72 godziny).

Następnie na suchą i czystą powierzchnię nakładamy dwie warstwy nierozcieńczonego impregnatu w odstępie 20 min. W ten sposób uzyskamy również optymalne zabezpieczenie fugi. Należy pamiętać, że zużycie impregnatu przy nakładaniu kolejnych warstw w dużym stopniu się zmniejsza.

Montaż Ściany

Mieszadło, kielnia, paca zębata np. 10×10, paca z miękką gumą, paca z gąbką, wiadro z rolkami.
Ściana powinna być równa i wypoziomowana. Jeżeli na powierzchni znajdują się luźne fragmenty tynku, należy je usunąć, następnie uzupełnić braki, a całość zagruntować. Ścianę można dodatkowo wzmocnić, wtapiając siatkę z włókna szklanego.

Polecane wzory układu płytek

uklad-sciany

Płytki ceglane przyklejamy do podłoża za pomocą kleju o małym lub zerowym spływie. Większość naszych płytek ceglanych ma regulowaną wysokość (60 mm lub 70 mm), dlatego można stosować krzyżyki dystansowe (standardem jest 10 mm). Kleić możemy metodą kombinowaną: nakładamy klej na ścianę zębatą pacą oraz płytki i dokładnie je dociskamy. Nadmiar kleju spomiędzy płytek usuwamy przed wyschnięciem.
Najlepiej przyklejać płytki z kilku różnych opakowań, by zniwelować różnice kolorystyczne.
Przygotowanie powierzchni do impregnacji


Po związaniu kleju należy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń oraz odczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni. W przypadku zabrudzenia kafli klejem – można użyć papieru ściernego.

Impregnacja


Zaimpregnowana może zostać powierzchnia sucha i wolna od zabrudzeń. Impregnacja pozwala uzyskać różne efekty końcowe, np.:

  • ProtectGuard – zabezpieczenie przed plamami, tłuszczami, graffiti – powierzchnia nie zmienia koloru po impregnacji.
  • ProtectGuard WL Mat lub ProtecGuard WF – Zabezpieczenie przed plamami i zabrudzeniami – powierzchnia zmienia wygląd – efekt mokry.
  • Imperguard SF – zabezpieczenie hydrofobowe i anty-kurzowe – powierzchnia nie zmienia koloru po impregnacji.

Dlaczego warto impregnować:

  • zabezpieczenie takie ułatwi proces fugowania. Dzięki impregnacji fugowanie można wykonać nawet metodą szlamowania.
  • płytki będą odporne na zabrudzenia 
Przystępujemy do tej czynności po całkowitym wyschnięciu kleju. Jeżeli został użyty zalecany impregnat – należy pamiętać o aplikacji na min. 24 h  przed rozpoczęciem prac (niektóre impregnaty zyskują na sile nawet do 5 dnia).

Metoda 1 – (narzędzia – pistolet do fugowania, fugownik, pędzel)


Po nałożeniu fugi za pomocą pistoletu do fugowania należy odczekać, by lekko przeschła. Za pomocą fugownika ścinamy nadmiar fugi oraz wygładzamy jej powierzchnię. Przed wyschnięciem fugi można również użyć pędzla z krótkim włosiem by wyrównać i osiągnąć bardziej naturalną strukturę spoiny.

Metoda 2 – metoda pół-sucha (narzędzia – paca, fugownik, pędzel)


Minimalna szerokość spoiny 8mm do 20mm. Konsystencja fugi powinna przypominać wilgotną ziemię. Po dokładnym wymieszaniu wciskamy zaprawę aplikujemy za pomocą fugownika pomiędzy płytki ceglane. Przed wyschnięciem fugi można również użyć pędzla z krótkim włosiem by wyrównać i osiągnąć bardziej naturalną strukturę spoiny.

Metoda 3 – metoda na mokro – szlamowanie (paca z gumą, paca z gąbką, wiadro glazurnicze z rolkami)


Minimalna szerokość spoiny 5mm do 20mm. Po dokładnym wymieszaniu fugi, nanosimy ją na zaimpregnowaną powierzchnie (1 warstwa impregnatu) pozostawiona do wyschnięcia przez minimum 24 godziny. Następnie równomiernie rozprowadzamy zaprawę / fugę. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie pacy z gumą (do fugowania płytek ceramicznych). Po równomiernym rozprowadzeniu fugi, gdy tylko fuga lekko zacznie przesychać (2-3 min) stosując pace z gąbką zaczynać zmywać, płucząc gąbkę często czystą wodą. Po pływie 5-8 godzin od fugowania polecamy przemyć kafle roztworem wody z octem w proporcji 50/50 lub zmywaczem do wykwitów – Guard Remover® Eco Efflorescence & cement .

Wychodząc na przeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych klientów stworzyliśmy zespół, który ma za zadanie wykończenie nowych mieszkań, instalacje produktów kamstar, jak również renowację obiektów posiadających długoletnią historię.

Serwis i Pomoc – 95 741 36 12

Zaufali nam:

Film instruktażowy – Cegła na ścianie